2014. október 12. a somosi templom búcsúnapja és megemlékezés elhunytjainkról

... / ... / 2014-10-12-Bucsu-megemlekezes.JPG (normál)2014. október 15.

Varga András plébános a képviselőtestület tagjai javaslatára a templom búcsú napján megemlékezett a falu a 100 éve kezdődött I. Világháborúban falu elesettjeiről, valamint a 70 éve a faluból deportált zsidó testvéreinkről és a 70 évvel ezelőtt levő bombatámadás áldozatairól.

A bevezetőben idézte Ferenc pápánk szavait, aminek ez volt a címe: „Ez a sírás órája” –

Ugyanis Ferenc pápa 2014. szeptember 13-án, szombaton délelőtt tíz órakor a goríciai Redipugliában található katonai emlékhelyen szentmisét mutatott be valamennyi háború áldozatáért. Homíliáját teljes terjedelmében közöljük (Magyar Kurír) a Vatikáni Rádió nyomán.

A képeket Farkas Imre testvérünk készítette. Itt láthatók!

Miután megszemléltem e térség szép vidékét, ahol férfiak és nők dolgoznak, hogy eltartsák családjukat, ahol gyermekek játszanak és idősek álmodoznak – itt, ezen a helyen, közel a temetőhöz, csak azt mondhatom: a háború őrültség.

Mialatt Isten folytatja teremtését, és nekünk, embereknek az a hivatásunk, hogy együttműködjünk művével, a háború pusztít. Lerombolja Isten legszebb teremtményét is: az emberi lényt. A háború mindent felborít, a testvérek közötti köteléket is. A háború őrültség, fejlődési terve a pusztítás: a pusztításon keresztül akarja kifejleszteni önmagát!

A kapzsiság, az intolerancia, a hatalomvágy olyan mozgatórugók, amelyek háborús döntésre sarkallnak, és ezeket az indokokat gyakran egy ideológiával igazolják; de előbb ott van a szenvedély, ott van az eltorzult indíttatás. Az ideológia egy igazolás, de amikor nincs ideológia, akkor ott van Káin válasza: „Mit érdekel engem a testvérem?”, „Talán őrzője vagyok testvéremnek?” (Ter 4,9). A háború nem tesz különbséget senki között: se idősek, se gyermekek, se anyukák, se apukák között… „Mit érdekel engem?”

Ennek a temetőnek a bejárata fölött lebeg a háború csúfondáros mottója: „Mit érdekel engem?” Ezeknek az embereknek, akiknek a maradványai itt nyugszanak, mind megvoltak a maguk tervei, álmai… De életüket szétzúzták. Mert az emberiség azt mondta: „Mit érdekel engem?”

Ma is, egy újabb világháború másodszori kudarca után talán egy harmadik háborúról beszélhetünk, amelyet „részletekben” vívnak, bűntettekkel, öldökléssel, pusztítással… Ha őszinték akarunk lenni, az újságok címlapján ennek kellene állnia: „Mit érdekel engem?” Káin azt mondaná: „Talán őrzője vagyok testvéremnek?”

Ez a magatartás éppen az ellenkezője annak, amit Jézus az evangéliumban kér tőlünk. Hallottuk: Ő a legkisebb testvérünkben van jelen: Ő, a Király, a világ Ítélőbírája, az éhező, a szomjazó, az idegen, a beteg, a bebörtönzött… Aki gondját viseli testvérének, belép az Úr örömébe; aki azonban nem teszi ezt, aki mulasztásaival azt mondja: „Mit érdekel engem?”, az kívül marad.

Itt, és a másik temetőben sok áldozat nyugszik. Ma rájuk emlékezünk. Sírás van, gyász, fájdalom. És innen emlékezünk valamennyi háború összes áldozatára.

Ma is sok az áldozat… Hogyan lehetséges ez? Azért lehetséges, mert a színfalak mögött ma is érdekek húzódnak, geopolitikai tervek, pénz- és hataloméhség, ott van a fegyvergyártás, amely oly fontosnak látszik! És a terrornak ezek a tervezői, az összecsapások szervezői, mint ahogy a fegyverkereskedők is, azt írták a szívükbe: „Mit érdekel engem?”

Bölcs emberre vall, ha beismerjük hibáinkat, fájdalmat érzünk fölöttük, megbánást érzünk, bocsánatot kérünk és sírunk.

Azzal az „Mit érdekel engem?” felirattal a szívükben a háborús üzérek talán sokat keresnek, de romlott szívük elveszítette a sírás képességét. Káin nem sírt. Káin árnyéka beborít ma minket itt, ebben a temetőben. Itt látszik. Látszik a történelemben,  1914-től napjainkig. És látszik napjainkban is.

Fiúi, testvéri, atyai szívvel kérem nektek, és mindannyiunk számára a szív megtérését: térjen át az „Mit érdekel engem?”-ből a sírásra. A „hiábavaló öldöklés” minden elesettjéért, a háború őrületének összes áldozatáért, minden időben. Az emberiségnek sírásra van szüksége, és ez a sírás órája.

Magyar Kurír

A pápa beszédéből idézett a plébános pár gondolatot. Majd az elhunytak nevei elhangzásakor egy-egy mécses lángja gyúlt s közben csendesen szólt az ima énekelve: „Adj békét Uram, adj békét Uram!”

SOMOSKŐÚJFALU I. VILÁGHÁBORÚ ÁLDOZATAI

64          Gáncs Ferencné

65          Gáncs Lenke

66          Mag Géza

A húsvéti gyertya meggyújtása után a hívők együtt imádkoztak az elhunytak lelki üdvéért. S folytatódott a szentmise, majd körmenet és agapéval, szeretet vendégséggel zárult az ünnepi szentmise.

Köszönet a sok segítségért mindazoknak, akik hozzájárultak búcsúnk és megemlékezésünk méltó megrendezéséhez.